Podłoże


Stojąc przed wyborem podłoża należy się dobrze zastanowić jakie użyć, wybór podłoża w dużej mierze decyduje o sukcesie naszego zbiornika. Gdy zdecydujemy się do użycia ziemi ogrodowej musimy zwrócić uwagę czy zawiera ona dodatkowe nawozy, ponieważ nawozy stosowane w ogrodnictwie często zawierają substancje przeciw grzybiczne które są toksyczne dla mieszkańców akwarium, drugą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest pH ziemi. Poziom pH musi być odpowiedni dla wszystkich mieszkańców zbiornika. Na warstwę ziemi dobrze jest położyć siatkę budowlaną podtynkową, dzięki czemu w przyszłości łatwiej będzie się nam przesadzało rośliny, oraz przy likwidacji zbiornika można odzyskać więcej żwiru. Zastosowanie ziemi ogrodowej pozwoli nam cieszyć się zielonym zbiornikiem przez długie lata.

Żwirek


Najczęstsze podłoże spotykane w akwarystyce domowej, niestety w jałowym podłożu rośliny nie będą chciały rosnąć, pod żwirek najlepiej użyć jakiegoś substratu. Jeśli jednak zbiornik jest już ustawiony i nie możemy pozwolić sobie na restart można poratować się różnymi nawozami jak kulki gliniano torfowe, tabletkami nawozowymi bądź pałeczkami nawozowymi.

Ziemia z kretowiska


W internecie często można znaleźć informacje o stosowaniu ziemi z kretowiska, jak do tej pory zastosowałem ją jedynie raz z marnym skutkiem, rośliny ładnie rosły jedynie przez krótki okres czasu, po czym zaczęły się pojawiać niedobory i konieczna była suplementacja nawozów.

Gotowe substraty


Użyźnianie podłoża


Każde podłoże po pewnym czasie zostaje wyjałowione przez rośliny, okres ten jest bardzo różny zależny od zastosowanego substratu, w swoich zbiornikach nie stosowałem wielu rodzajów a te które używałem starczały minimum na 1 rok. W momencie gdy widzimy pierwsze oznaki niedoborów warto zastosować jakiś nawóz pod żwirowy, na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań przygotowanych specjalnie na takie okazje, można również zastosować kulki gliniano torfowe które dość łatwo zrobić samemu (przepis podam poniżej) bądz kupić na znanym portalu aukcyjnym. Kolejnym rozwiązaniem są pałeczki nawozowe dla roślin doniczkowych, jednak podczas ich stosowania nie należy przesadzać, zbyt duża ilość pałeczek może przyspożyć nam sporych problemów. Nie sprawdzałem granic wytrzymałości moich mieszkańców ale gdy używałem jednej pałeczki w akwarium 25 litrowym nic złego się nie działo, jednak podczas testu podłoży który wykonałem użyłem jednej pałeczki na jeden l/wody co wybiło nawet rośliny.