Rośliny trzecioplanowe


   


najas guadalupensis

Najmniej wymagająca roślina jaką do tej pory miałem w swoich zbiornikach, rośnie praktycznie w każdych warunkach nawet w zacienionych miejscach, wytrzymuje bardzo szeroki zakres temperatur. Roślina jest bardzo delikatna i krucha, z każdego odłamanego kawałka można wyhodować nową roślinę, można go podsadzić w podłożu bądź pozostawić by pływał po powierzchni. Przy dużym oświetleniu wybarwia się na czerwono.Rogatek Ceratophyllum demersum

Szybkorosnąca roślina doskonale nadająca się na start zbiornika, dzięki swojemu szybkiemu wzrostowi pomaga w ustabilizowaniu akwarium. Spotkać ją można w rzekach na całym świecie, może być hodowana w formie pływającej lub przytwierdzona do podłoża. Roślina nie posiada korzeni do podłoża przymocowuje się za pomocą zmodyfikowanych liści przypominających korzenie.Ludwigia repens

Roślina z czerwonym zabarwieniem, jedna z mniej wymagających czerwonych roślin, które miałem okazje hodować, do ładnego wzrostu wystarczy jej umiarkowane oświetlenie, nie wymaga dozowania co2. Czerwony kolor staje się intensywny dopiero przy mocniejszym oświetleniu przekraczającym 0,5w/l. W naturalnym środowisku występuje na południu Stanów Zjednoczonych, Środkowej Afryce oraz Wyspach Karaibskich, zamieszkuje brzegi wszelakich zbiorników wodnych. Rozmnaża się w łatwy sposób poprzez kłącza, wystarczy odłamać kawałek i zasadzić.
Hygrophila Difformis Nadwudka zmienna

Roślina którą polecałbym raczej do dużych zbiorników, ładnie się rozrasta do bardzo dużych rozmiarów, nie wymaga mocnego oświetlenia, nie wymaga dodatkowego dozowania co2. Długie pierzaste liście mogą sięgać nawet kilkunastu cm. Dobrze znosi wysokie temperatury, przy niższym oświetleniu należy pamiętać o przycinaniu w przeciwnym wypadku dolne liście do których przestanie docierać światło odpadają. Występuje w Azji południowo wschodniej, porasta rowy, pola ryżowe, bajora oraz stawy.Hygrophila Siamensis

Roślina mimo tego że zaliczana jest do roślin z niskimi wymaganiami u mnie sprawia problemy. Charakteryzuje się długimi mocnymi zielonymi liśćmi, potrafi przekroczyć 40 cm długości. Toleruje szeroki zakres temperatur, pochodzi z Azji.
Hygrophila Polysperma

Roślina z bardzo niskimi wymaganiami rośnie prawie w każdych warunkach, łodygi dorastają do 50 cm, a liście mienią się kolorami od mocno zielonego do czerwonego, przy mocnym oświetleniu. Pochodzi z terenów błotnistych z południowo-wschodniej Azji. Roślina dobrze znosi błędy początkujących akwarystów, szybko rośnie i doskonale nadaje się na start zbiornika.


Heteranthera zosterifolia

Ładna roślina o intensywnym zielonym ubarwieniu, roślina tworzy wiele bocznych odnóg dzięki czemu można ją łatwo kształtować. Trzeba pamiętać o dość częstej przycince, mocne zagęszczenie uniemożliwia światłu dotrzeć do dolnych partii rośliny. Na łodygach często wyrastają korzenie, w otwartych akwariach może zakwitnąć małymi niebieskimi kwiatkami.Wywłócznik Myriophyllum Myriophyllum

Szybkorosnąca łatwa w uprawie roślina, charakteryzująca się pierzastymi liśćmi. Łodyga przybiera kolor od zielonego do czerwonego. Lubi wodę zawierającą związki wapnia oraz intensywne oświetlenie. Stanowi doskonałe schronienie dla ikry oraz młodego narybku. Wytwarza spore ilości tlenu.
Hydrocotyle Leucocephala

Roślina trochę przypominająca rośliny bagienne pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej, nie sprawiała mi żadnych problemów hodowlanych, szybko rośnie. Może zarówno zostać posadzona w podłożu jak i pozostawiona wolno unosząc się na wodzie. Hydrocotyle Leucocephala posiada zielone liście dorastające do 4-5 cm.
Microsorium Pteropus

Microsorum pteropus jest paprocią wodną, w naturalnym środowisku przyczepia się za pomocą korzeni do kamieni oraz korzeni drzew. Mocne twarde zielone liście wyrastają z poziomego kłącza. Roślina powinna zostać zaszczepiona na korzeniu bądz kamieniu za pomocą żyłki, korzenie wsadzone w podłoże mogą zgnić. Roślina z bardzo małymi wymaganiami u mnie w zbiorniku rośnie w zacienionych miejscach, w zbiornikach nie nawożonych. Roślina potrafi osiągnąć duży rozmiar jednak ze względu na bardzo powolne tempo wzrostu nadaje się również na drugi plan zbiornika. Roślina łatwo się rozmnaża poprzez tworzenie nowych sadzonek na korzeniach bądź liściach.