Rośliny pierwszego planu


   


Hydrocotyle tripartita (sp. Japan )

Hydrocotyle tripartita (sp. Japan ), roślina bardzo dobrze prezentuje się na drugim oraz pierwszym planie, drobne jasnozielone listki płożą się po podłożu tworząc ładny trawnik, wyglądem przypominając koniczynkę. Posiada słabo rozwinięty system korzenny, nie sprawia problemów hodowlanych, łatwa w uprawie, brak szczególnych wymagań co do nawożenia oraz światła, w moich zbiornikach rośnie jak chwast, przerastając wszystko dookoła.


Echinodorus Tenellus

Miniaturowy trawnik, w naturalnym środowisku wysypuje w Ameryce. Cienkie listki osiągają wysokość ok 5 cm. Przez akwarystów uważana za roślinę trudną w uprawie ze względu na swoją światłolubność, w moich słabo oświetlonych zbiornikach daje sobie rade bardzo powoli się rozrasta jednak nie ginie. Zaleca się wspomagać roślinę dodatkowymi nawozami oraz dwutlenkiem węgla.
Glosostigma

Moja ulubiona roślina pierwszoplanowa, Szybko rośnie rozrastająca się po dnie zbiornika, ma niskie wymagania, ze wszystkich pierwszoplanowych roślin sprawiła mi najmniej problemu, nawet zasłonięta na kilka tygodni dawała radę przetrwać (oczywiście swoje odchorowała takie zacienienie). Nie wymaga nawożenia CO2, w przypadku słabego oświetlenia pnie się w górę ku światłu.
Eleocharis Parvul Ponikło maleńkie

Roślina wyglądem przypominająca miniaturową trawę, w moich zbiornikach nie przekroczyła 3 cm, dość dobrze radzi sobie w zbiornikach low tech pod warunkiem że nie jest przysłaniana przez inne rośliny. W naturze porasta tereny bagienne.
sagittaria subulata var. subulata

Wodny trawnik roślina wielkością oraz wyglądem przypominająca trawę, posiada dobrze rozrośnięty układ korzeniowy, w naturalnym środowisku można ją spotkać w Ameryce, posiada niskie wymagania z roślin nadających się na trawnik najłatwiejsza roślina w hodowli ze wszystkich z którymi się spotkałem. Preferuje drobne podłoże chociaż radzi sobie również w grubym żwirze, w słabo oświetlonym zbiorniku liście mogą się wyciągnąć nawet do 40 cm, dobrze znosi przycinanie.